Dom Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia położony jest w Szklarskiej Porębie Górnej; niedaleko stąd do centrum, blisko także do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Jest wspaniałym punktem wypadowym dla pieszych wycieczek do najbardziej znanych miejsc w Karkonoszach.


    Stąd łatwo dojechać do Świeradowa Zdroju, zamku Czocha, na Chojnik a także do Karpacza, Jeleniej Góry i Cieplic, a przede wszystkim wyruszyć na górską wędrówkę w zachodnie Karkonosze lub przepiękne Izery. Wszystkie wycieczki organizowane i prowadzone są przez nauczycieli - wychowawców DWDiPZ. Są to osoby znające świetnie topografię i historię tych okolic, natomiast wyprawy w wyższe partie Karkonoszy odbywają się zawsze pod opieką wykwalifikowanego przewodnika sudeckiego. Bliskość drogowego połączenia i pieszych przejść granicznych do Republiki Czeskiej stwarza możliwość organizowania interesujących  wycieczek do Harrachova, Liberca, Szpindlerowego Młyna, Skalnego Miasta w Adrśpachu oraz do Pragi.

     Na dużym, ogrodzonym terenie znajdują się 4 budynki mieszkalne ze 114 miejscami noclegowymi (pokoje 3-, 4- i 5-osobowe) i pełnym zapleczem sanitarnym i gastronomicznym. Zapewniona jest  całodobowa opieka wychowawcza ze strony kadry pedagogicznej, a także doraźna opieka medyczna.

   Placowka funkcjonuje w zasadzie przez cały rok kalendarzowy, z wyłączeniem najważniejszych świąt (Wielkanoc, Boże Narodzenie). Ze względu na trwający nieprzerwanie sezon turystyczny w górach, pobyt u nas jest atrakcyjny o każdej porze roku. Tak więc organizowane są pobyty letnie i zimowe, ale także pozasezonowe (listopad - grudzień) z uzgodnionym programem, dostosowanym do aktualnych potrzeb i możliwości klientów.

      Jedną ze statutowych form działalności Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia jest podejmowanie szeroko zakrojonych działań  prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży.
     Wychowawcy przykładają szczególną uwagę do propagowania aktywnego trybu życia, z naciskiem na uświadamianie zagrożeń wynikających ze szkodliwego wpływu wszelkich używek i uzależnień. Podczas zajęć i zabaw z dziećmi i młodzieżą ta tematyka jest "przemycana" w sposób świadomy, a jednocześnie interesujący i nieszablonowy. Zgodnie z takimi założeniami programowymi, na terenie naszej placówki nie ma mowy o paleniu papierosów, piciu alkoholu,czy stosowaniu jakichkolwiek innych używek; pod tym względem wychowawcy stosują żelazną dyscyplinę.

    Kolejnym  elementem pracy wychowawczej placówki są zajęcia ukierunkowane na zwalczanie agresji, umiejętność współpracy w zespole i harmonijnego układania sobie stosunków z otaczającymi nas ludźmi. W formie gier i zabaw definiowane są pojęcia asertywności i altruizmu, koleżeństwa. Ze względu na położenie Szklarskiej Poręby i jej walory klimatyczne do Domu Wczasów Dziecięcych chętnie przyjeżdżają grupy młodzieży mieszkającej na terenach o przekroczonych normach skażenia środowiska - z obszarów przemysłowych i wielkich miast.


      Nauczyciele i opiekunowie ze szkół macierzystych mogą liczyć na pełną współpracę nauczycieli -  wychowawców z DWDiPZ. Współorganizują i współtworzą program pobytu, towarzyszą grupie podczas wycieczek i zajęć szkolnych i świetlicowych. Nie brakuje także wspólnych zabaw i rozrywki: dyskoteki, konkursy i zawody sportowe są integralną częścią programu pobytu.

       Wiedza o regionie, legendy i tradycje regionu stanowią kanwę wielu zajęć, prowadzonych przez wychowawców. Z drugiej strony zadaniem kadry pedagogicznej jest utrzymywanie odpowiedniej dyscypliny i porządku na terenie ośrodka i podczas imprez turystycznych.
W znacznym stopniu odciąża to opiekunów ze szkół macierzystych, którzy koncentrują się na pracy merytorycznej i zajęciach lekcyjnych. Oferta programowa jest w istocie niezwykle bogata i różnorodna. Oprócz wspomnianych już uprzednio wycieczek, organizowane mogą być spotkania z ciekawymi ludźmi, związanymi z regionem karkonoskim: GOPR-owcami, przewodnikami sudeckimi czy pracownikami Karkonoskiego Parku Narodowego. "Żelaznym" punktem programu jest wyprawa do Chaty Walońskiej, miejscowej siedziby Bractwa Poszukiwaczy Skarbów, połączona z prastarym rytuałem pasowania na członka Bractwa i wycieczka do miejsc, w których można własnoręcznie wydobyć okruchy kamieni ozdobnych. Równie zajmujące są wędrówki szlakami miejscowych legend: takie formacje skalne, jak Krucze czy Sowie Skały, Chybotek, Grób Karkonosza stanowią tło opowieści zawartych w starych przekazach i podaniach. Zwieńczeniem tych wędrówek jest nastrojowy Wieczór Legend.

 

Czas spędzony u nas, to czas beztroskiej zabawy oraz czynnego odpoczynku.

 ZAPRASZAMY!!!

922697
Dzisiaj
Wczoraj
Tydzień
Ub. tydzień
Miesiąc
Ub. miesiąc
Razem
104
155
259
921587
3065
3322
922697

Twój adres IP: 3.215.177.171
Teraz jest: 2021-09-28 20:59:10